Supermemo.pl | Kursy angielskiego i niemieckiego
UCZ SIĘ SZYBKO I ZAPOMNIJ O ZAPOMINANIU!

Pytania - SuperMemoUX


Instalacja kursu

Aby przenieść informacje o nauce z jednego komputera na drugi, należy:

 1. Na starym komputerze zapisać informacje o nauce do pliku. W tym celu należy z nenu dostępnego na górze ekranu (pokazuje się po dojechaniu myszką do górnej krawędzi ekranu) wybrać opcję: Nauka / Dane o nauce / Zapisz do pliku....
 2. Na nowym komputerze zainstalować te same kursy, które były zainstalowane na komputerze starym (najlepiej również w tych samych lokalizacjach).
 3. Następnie należy zaimportować informacje o nauce z pliku utworzonego w punkcie 1, wybierając z menu: Nauka / Dane o nauce / Odczytaj z pliku...

Opisana powyżej procedura dotyczy SuperMemo UX w wersji 1.4.5 lub nowszej. Jeśli na którymś z systemów zainstalowana jest wersja wcześniejsza, to przed przenoszeniem danych w opisany powyżej sposób, konieczna jest aktualizacja programu do najnowszej wersji za pomocą opcji menu: Narzędzia / Sprawdź aktualizacje....

Najprawdopodobniej na płycie z kursem znajduje się starsza wersja programu SuperMemo UX, która została wydana przed ukazaniem się Windows 7. Proszę pobrać i zainstalować nowszą wersję programu SuperMemo UX z naszej strony:

http://www.supermemo.pl/download/smux/smux.zip

Po instalacji, proszę przystąpić do instalacji kursów.

Kurs był wydany jeszcze przed pojawieniem się systemu Windows 7 dlatego nie byliśmy w stanie przewidzieć wystąpienia błędu.

Aby rozwiązać problem należy pobrać i uruchomić poniższy plik,

pobierz plik »

a następnie ponownie uruchomić instalację kursu.

Aby te elementy były widoczne, należy najpierw zainstalować Adobe Flash Player, najlepiej wchodząc na stronę producenta http://get.adobe.com/flashplayer/ i pobierając stamtąd najnowszą wersję programu.

Uwaga: Instalację Flasha należy wykonać z poziomu Internet Explorera, instalacja z poziomy np. FireFoxa nie rozwiąże problemu.

Następnie trzeba nadpisać plik CourseExplorer.exe wersją pobraną tutaj: plik

Kurs był wydany jeszcze przed pojawieniem się systemu Windows 7 dlatego nie byliśmy w stanie przewidzieć wystąpienia błędu.

Aby rozwiązać problem należy pobrać i uruchomić poniższy plik,

pobierz plik »

a następnie ponownie uruchomić instalację "Mobilnych rozmówek".

Można to zrobić 'ręcznie' dwukrotnie klikając na plik SuperMemo.gadget w katalogu gadget na płycie instalacyjnej.

Aby program mógł się uaktualnić należy uruchomić program SuperMemo UX z uprawnieniami administratora klikając na ikonę prawym klawiszem myszki i wybierając z menu kontekstowego opcję Uruchom jako administrator. System może zapytać się o hasło administratora lub tylko poprosić o akceptację wyboru.

Po uruchomieniu programu z uprawnieniami administratora należy z menu programu (u góry ekranu) wybrać opcję Narzędzia / Sprawdź aktualizacje i pobrać aktualizację. Tym razem aktualizacja powinna przejść bez problemu.

W nowszej wersji programu opcja ta została zautomatyzowana i program proponuje samodzielne ponowne uruchomienie się z uprawnieniami administratora i kontynuowanie procesu aktualizacji.

Komunikat: 'Aplikacja nie została prawidłowo zainicjowana' świadczy o braku lub uszkodzeniu aplikacji Microsoft .NET.

Aby program mógł się prawidłowo uruchomić należy wykonać następujące czynności:

 • odinstalować SuperMemo UX
 • odinstalować Microsoft .NET Framework (w Panelu sterowania/Dodaj lub Usuń programy)
 • włożyć do napędu płytę z kursem SuperMemo - jeśli instalacja nie uruchomi się automatycznie to należy otworzyć plik autorun.exe, który znajduje się na CD-Rom.

Po tych czynnościach zainstalują się potrzebne aplikacje oraz kurs SuperMemo. Następnie będzie już można uruchomić SuperMemo UX.

Program instalacyjny jest blokowany przez jakiś inny działający program. Proszę wyłączyć wszystkie działające w tle programy typu antywirus, itp.

Innym znanym nam przykładem takiego programu jest Nero Scout z pakietu programu do nagrywania CD Nero w wersji 7.0. Wyłączenie tego programu przywraca prawidłowe działanie instalatora.

Powodem takiego zachowania się programu jest to, że kurs nie zainstalował się prawidłowo z płyty CD.

Aby naprawić ten problem należy ręcznie zainstalować kurs z płyty.

 1. Proszę przegrać z płyty z kursem z katalogu RosNP2 plik course.smpak do katalogu, w którym zainstalowano aplikację wraz z kursem - domyślnie jest to katalog:
  C:/Program Files/SuperMemo UX/Courses/Rosyjski Niet problem 2/
  Powinien tam już istnieć taki plik - proszę go nadpisać.
 2. Proszę uruchomić program i na głównym ekranie z planem nauki proszę podjechać myszką do górnej krawędzi ekranu, a następnie z menu Kurs wybrać opcję Kursy zainstalowane.
 3. Proszę zaznaczyć kurs Rosyjski Niet problem i zaakceptować klikając na przycisk Wybierz.

Po zakończeniu kurs powinien prawidłowo zostać wybrany do nauki.

Dzieje się tak dlatego, że instalator środowiska .NET został uruchomiony jeszcze zanim poprzednia instalacja Internet Explorera została zakończona. Należy wtedy przerwać instalację środowiska .NET, poczekać na zakończenie działania instalatora Internet Explorera i ponownie uruchomić płytę z kursem. Instalacja pozostałych składników będzie przebiegać bez zakłóceń.

Aby móc korzystać z aplikacji instalator sprawdza optymalność ustawień systemu. Jeżeli użytkownik ma ustawioną rozdzielczość ekranu mniejszą niż 1024x768, instalator nie zezwoli na instalację. Aplikacja jednak pozwala na pracę w tak niskiej rozdzielczości. Aby poprawnie zainstalować aplikację SuperMemo UX na komputerze z bardzo niską rozdzielczością, należy na czas instalacji zwiększyć rozdzielczość do 1024x768. Po pomyślnej instalacji można powrócić do poprzednich ustawień ekranu.
Rozdzielczość zmienia się na zakładce "Ustawienia zaawansowane" we Właściwościach ekranu.

Niestety nie testujemy i nie gwarantujemy działania naszych produktów na systemach innych niż Windows. Dostaliśmy jednak informacje od naszych użytkowników o udanych próbach uruchomienia programu Multimedialne SuperMemo pod emulatorem WINE. Co do nowego SuperMemo UX to nie mamy jeszcze żadnych informacji co do możliwości uruchomienia go pod emulatorem.

System supermemo.net działa natomiast prawidłowo pod wieloma przeglądarkami zarówno pod Linuxem jak i MacOSem.

Rozwiązaniem problemu, nadesłanym przez jednego z użytkowników, jest dopisanie do rejestru klucza 'InstallPath' zawierającego ścieżkę dostępu do katalogu, w którym zainstalowany jest program.

Przykładowo jeśli program jest zainstalowany w domyślnym katalogu C:/Program Files/SuperMemo UX, to klucz ma postać:

[HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/SuperMemo World/SuperMemo UX]
"InstallPath" = "C:/Program Files/SuperMemo UX"

Dopiero od wersji 1.2.12.6 program SuperMemo UX działa prawidłowo pod systemami 64 bitowymi (oznaczone jako 'x64'). Wersje wcześniejsze nie wspierały tego systemu.

Aby prawidłowo zainstalować najnowszą wersję programu na systemie 64 bitowym systemie Windows należy:

 • nie należy instalować kursu (ponieważ się nie powiedzie), tylko w pierwszej kolejności pobrać z Internetu i zainstalować środowisko .NET 3.0 przeznaczone dla systemu x64. Plik dostępny jest pod tym adresem,
 • dopiero w tym momencie można zainstalować kurs. Powinien się teraz zainstalować bez problemu,
 • pobrać z tego adresu program uaktualniający i zapisać go w katalogu, w którym został zainstalowany kurs (domyślnie jest to:
  C:/Program Files (x86)/SuperMemo UX/
 • po uruchomieniu programu downloader przeprowadzić aktualizację,
 • po uaktualnieniu program SuperMemo UX powinien już prawidłowo działać pod systemem x64.
Praca z kursem

Problem może być spowodowany np. obecnością w systemie dodatkowego kodeka - AC3. System próbuje odtworzyć dany dźwięk przy jego pomocy, zamiast odtworzyć go bezpośrednio. Aby uniknąć tego typu konfliktów SuperMemo UX w najnowszej wersji obsługuje cztery mechanizmy odtwarzania nagrań. Jeśli jeden mechanizm nie działa prawidłowo, należy spróbować wybrać inny mechanizm.

Aby skorzystać z tej opcji należy uaktualnić program do najnowszej wersji korzystając z opcji aktualizacji dostępnej w programie. Aby zmienić mechanizm należy, po uruchomieniu nowej wersji, wejść do opcji programu (wybierając z górnego menu 'Narzędzia / Opcje' lub klikając na przycisk 'Ustawienia programu') i przełączyć mechanizm odtwarzania dźwięku na DirectShowLib NET (ostatni na liście). Po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu dźwięki powinny być prawidłowo odtwarzane.

Różne interwały wyznaczane przez SuperMemo UX i supermemo.net, a w konsekwencji inne liczby powtórek w kalendarzach na obu platformach wynikają z mechaniki działania algorytmu odpowiedzialnego za proces nauki w tym wyznaczanie interwałów powtórek. Algorytm ten dodaje do wyznaczonego interwału niedeterministyczny składnik, w związku z czym nie ma możliwości, by rozkład powtórek do nauki, odbywającej się na platformie supermemo.net, był zbieżny z rozkładem powtórek dla tego samego kursu w SuperMemo UX.

To rozmycie interwałów wprowadzane przez algorytm SM ma za zadanie wypróbowanie możliwości zapamiętywania użytkownika i lepsze dostosowanie się do indywidualnych możliwości. Dzięki temu algorytm jest w stanie lepiej wykorzystać czas spędzony na naukę.

Proszę upewnić się, iż przeglądarka Internet Explorer (wersja 32bit jeśli system jest 64bitowy) posiada włączoną obsługę skryptów aktywnych java (java script) lub ustawić poziom zabezpieczeń (suwak) na 'średnio-wysoki'

Funkcja "Sprawdź i napraw" (w menu: Kurs / Napraw / Sprawdź i napraw) służy do weryfikacji poprawności informacji o nauce w wybranym kursie. Funkcja ta próbuje naprawić nieprawidłowe wpisy w bazie nauki, które mogły powstać wskutek błędów aplikacji lub systemu (np. podczas aktualizacji kursów). Nie należy wywoływać tej funkcji, jeśli nie jest to konieczne.

W kursie Włoski. Non c’è problema!+ poziom podstawowy użytkownicy znaleźli błąd w nagraniu MP3 w rozdziale 2. Za powstały błąd serdecznie przepraszamy. Poniżej znajduje się poprawiony plik z nagraniem MP3.

Pobierz plik rozdział 02 (2.0 MB)

Pobierz plik rozdział 09 (4.5 MB)

To funkcja silnie ingerująca w algorytm nauki SuperMemo, powodująca ustawienie początkowych wartości (zresetowanie) istotnych parametrów algorytmu nauki. Funkcja ta nie wpływa na już wypracowane postępy w nauce (powtórki nie znikną), lecz modyfikuje ona parametry algorytmu mające wpływ na aktualną naukę (np. interwały wyznaczania powtórek).

Uwaga: Należy wywołać tę funkcję tylko w ostateczności, gdy jesteśmy przekonani, iż proces nauki działa nieprawidłowo.

W zależności od rodzaju użytkownika i systemu. Jeśli jest to Windows 2000/XP dane zapisywane są w C:\Program Files\SuperMemo UX\Courses. W przypadku, gdy mamy Windows Vista lub Windows 7, to dane kursów składowane w C:\Program Files\SuperMemo UX\Courses jeśli użytkownik ma konto z uprawinieniami administratora lub w C:\Użytkownicy\nazwa_użytkownika\Dokumenty\MyCourses w pozostałych przypadkach.

W wydanych przez nas niedawno pakietach z serii Rozmówki w miesiąc nasi klienci zauważyli błąd w nagraniu MP3 dla rozdziału Zakwaterowanie. Za powstały błąd serdecznie przepraszamy.

Poniżej znajduje się poprawiony plik z nagraniem MP3.

Pobierz dla wybranego języka:

Rzeczywiście, w kursie Rosyjski. Rosyjski. Нет проблем!+ poziom zaawansowany użytkownicy znaleźli błąd w nagraniu MP3 na końcu rozdziału 4. Za powstały błąd serdecznie przepraszamy. Poniżej znajduje się poprawiony plik z nagraniem MP3.

Pobierz plik (13.0 MB)

Po uruchomieniu, utworzeniu nowego użytkownika i zalogowaniu pojawia się komunikat: "Access to the registry key 'HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/SuperMemo World/SuperMemo UX/Options' is denied. The application will be closed down." Program jest uruchamiany pod systemem Windows 2000 na koncie z uprawnieniami zwykłego użytkownika.

Aby program prawidłowo działał na koncie z uprawnieniami zwykłego użytkownika należy:

 • zainstalować program z poziomu konta administracyjnego,
 • nadal z poziomu konta administracyjnego uaktualnić program korzystając z opcji dostępnej w menu programu.

Po uaktualnieniu program powinien już prawidłowo działać na kontach z niższymi uprawnieniami niż administracyjne.

Jest to problem związany z automatyczną aktualizacją aplikacji, która zostaje zablokowana przez system. Szczegółowy opis instalacji i rozwiązywania problemów z działaniem aplikacji SuperMemo UX na systemach Windows Vista znajduje się na osobnej stronie.

Komunikat ten wyświetlany jest przez system Windows. Wyświetlanie tego komunikatu zostało wyłączone w najnowszej wersji programu. Proszę skorzystać z opcji automatycznej aktualizacji programu, aby uaktualnić SuperMemo UX do najnowszej wersji.

Powodem takiego zachowania się programu jest to, że kurs nie zainstalował się prawidłowo z płyty CD.

Aby naprawić ten problem należy ręcznie zainstalować kurs z płyty.

 1. Proszę przegrać z płyty z kursem z katalogu RosNP2 plik course.smpak do katalogu, w którym zainstalowano aplikację wraz z kursem - domyślnie jest to katalog:
  C:/Program Files/SuperMemo UX/Courses/Rosyjski Niet problem 2/
  Powinien tam już istnieć taki plik - proszę go nadpisać.
 2. Proszę uruchomić program i na głównym ekranie z planem nauki proszę podjechać myszką do górnej krawędzi ekranu, a następnie z menu Kurs wybrać opcję Kursy zainstalowane.
 3. Proszę zaznaczyć kurs Rosyjski Niet problem i zaakceptować klikając na przycisk Wybierz.

Po zakończeniu kurs powinien prawidłowo zostać wybrany do nauki.

Wygląda na to, że w Internet Explorerze zostało całkowicie zablokowane działanie skryptów na stronach www. To jest powodem tego, że wszelkie elementy interaktywne w programie przestały działać. SuperMemoUX jest oparty na XHTMLu i wykorzystuje do renderowania silnik IE. Odblokowanie działania skryptów powinno przywrócić prawidłowe działanie programu.

Zainstalowany w systemie Windows wersja programu Windows Media Playera nie jest kompatybilna z SuperMemo UX. Niezbędna jest nowsza wersja programu WMP. Można ją zainstalować z płyty. W tym celu z katalogu "deps" należy uruchomić plik WMP9Setup.exe i postępować wg kroków podanych podczas instalacji. Po prawidłowej instalacji WMP program SuperMemo UX powinien już prawidłowo odtwarzać dźwięki w Trenerze wymowy.

Jedna z wersji programu posiadała w/w błąd. Należy uaktualnić program do nowszej wersji. Można to wykonać z poziomu programu - logując się na konto z polskim interfejsem. Można również skorzystać z programu uaktualniającego który należy zapisać go w katalogu, w którym został zainstalowany kurs. Po uruchomieniu programu można bardzo łatwo przeprowadzić aktualizację.

Pytania pozostałe

Aby przenieść informacje o nauce z jednego komputera na drugi, należy:

 1. Na starym komputerze zapisać informacje o nauce do pliku. W tym celu należy z nenu dostępnego na górze ekranu (pokazuje się po dojechaniu myszką do górnej krawędzi ekranu) wybrać opcję: Nauka / Dane o nauce / Zapisz do pliku....
 2. Na nowym komputerze zainstalować te same kursy, które były zainstalowane na komputerze starym (najlepiej również w tych samych lokalizacjach).
 3. Następnie należy zaimportować informacje o nauce z pliku utworzonego w punkcie 1, wybierając z menu: Nauka / Dane o nauce / Odczytaj z pliku...

Opisana powyżej procedura dotyczy SuperMemo UX w wersji 1.4.5 lub nowszej. Jeśli na którymś z systemów zainstalowana jest wersja wcześniejsza, to przed przenoszeniem danych w opisany powyżej sposób, konieczna jest aktualizacja programu do najnowszej wersji za pomocą opcji menu: Narzędzia / Sprawdź aktualizacje....

Na platformie supermemo.net, w kursach Extreme są tylko ćwiczenia pierwszego rodzaju (Say the word). Z tego też powodu synchronizowane są tylko ćwiczenia pierwszego typu.

Aby w kursach z serii "Extreme" w wersji 2.0 przywrócić wygląd czcionek z poprzedniej wersji, należy:

a) ściągnąć jeden z poniższych plików zip (odpowiedni dla danej serii kursów):

b) wypakować z niego folder o nazwie "override" i skopiować go do folderu z kursem (folderu o nazwie kursu, zawierającego plik "course.smpak").

Po uruchomieniu kursu, wygląd ćwiczeń powinien ulec zmianie. Aby przywrócić wygląd z wersji 2.0, wystarczy usunąć dodany folder "override".

Problem ten został rozwiązany w aktualnie dostępnej wersji SuperMemo UX. Aby dokonać aktualizacji SuperMemo UX do najnowszej wersji, należy wybrać w menu "Narzędzia" opcję "Sprawdź aktualizację".
Po udanej aktualizacji problem ten nie powinien już występować.

Informacje te są przechowywane w zależności od systemu operacyjnego w następujących folderach:

Windows Vista / Windows 7:

"C:\Użytkownicy\[nazwa_użytkownika_systemu]\AppData\Roaming\SuperMemoWorld\SuperMemo UX\"

Windows XP:

"C:\Documents and Settings\[nazwa_użytkownika_systemu]\Dane aplikacji\SuperMemo World\SuperMemo UX\"

Uruchomić aplikacje jako użytkownik Administrator oraz wybrać opcje aktualizacji, w przypadku gdyby nadal aktualizacja się nie powiodła należy ściągnąć ze strony archiwum ZIP zawierające aplikacje SuperMemoUX, rozpakować (odpowiednia opcja w menu kontekstowego Windows), następnie otworzyć rozpakowany katalog i uruchomić z konta Administratora aplikacje Setup.exe. Po instalacji uruchomić aplikacje SuperMemoUX i wybrać opcje aktualizacji.

Aby zaimportować pytania w formacie Q&A należy:

 1. Utworzyć własny kurs korzystając z opcji dodaj,
 2. Wejść do nauki kursu i przełączyć się w tryb edycji (np. naciskając F9),
 3. Zmienić aktualną stronę na rozdział (np. klikając na ikonkę pierwszą po lewej lub naciskając Ctrl+K) i wybierając z listy Rozdział,
 4. Następnie będąc cały czas na stronie działowej z menu Strona / Rozdział należy wybrać opcję Importuj strony z pliku Q&A....
 5. W nowo otwartym oknie należy wybrać plik zawierający treści pytań i odpowiedzi i ustawić parametry importu.

Uwaga: opcja importu dostępna jest w SuperMemo UX od wersji 1.3.6.

Aby program mógł się uaktualnić należy uruchomić program SuperMemo UX z uprawnieniami administratora klikając na ikonę prawym klawiszem myszki i wybierając z menu kontekstowego opcję Uruchom jako administrator. System może zapytać się o hasło administratora lub tylko poprosić o akceptację wyboru.

Po uruchomieniu programu z uprawnieniami administratora należy z menu programu (u góry ekranu) wybrać opcję Narzędzia / Sprawdź aktualizacje i pobrać aktualizację. Tym razem aktualizacja powinna przejść bez problemu.

W nowszej wersji programu opcja ta została zautomatyzowana i program proponuje samodzielne ponowne uruchomienie się z uprawnieniami administratora i kontynuowanie procesu aktualizacji.

SuperMemo UX w najnowszej aktualizacji umożliwia import pytań w formacie Q&A. Nie ma jednak możliwości przenoszenia nagrań, ani szablonów kursu, więc SuperMemo World oficjalnie nie wspiera takiej możliwości przeniesienia kursu Speed Up! do SuperMemo UX.

Dostępny jest już nowy pakiet kursów Extreme English, który służy do nauki słownictwa i jest już oparty na SuperMemo UX.

W najnowszej wersji programu w menu Strona dostępna jest opcja Trwale pamiętam służąca do zaznaczenia stron, które mają być usunięte z procesu nauki.

Współczynnik zapomnień odpowiada za porcję stron które użytkownik może nie pamiętać. Wartość ta wyrażana jest w postaci procentowej. Przykładowo jeśli wpiszemy 10% to SuperMemo będzie się starać tak wyznaczać powtórki, aby użytkownik pamiętał 90% przerobionego materiału.

Im wyższy współczynnik zapomnień tym szybciej się uczysz, ale mniej zapamiętujesz! Natomiast zbyt niska wartość prowadzi do straty czasu na niepotrzebne powtórki. Dodatkowo ślady pamięciowe podczas takiej nauki będą bardzo słabe co spowoduje dodatkowe skrócenie interwałów i dodatkową frustrację użytkownika. Stąd programy SuperMemo ograniczają wartości współczynnika do zakresu od 3% do 20%.

Domyślnie ustawianą wartością jest 10%. Większość zaawansowanych użytkowników przyznaje, że wartość ta jest wartością optymalną. Jeśli jednak uważasz, że zapamiętujesz zbyt mało możesz spróbować obniżyć wartość współczynnika. Jeśli uważasz, że powtórki są zbyt częste powiększ wartość współczynnika. W większości przypadków optymalna wartość współczynnika mieści się w granicach 8%-13%.

Z Panelu Sterowania w zależności od konfiguracji:

 1. Jeśli Panel Sterowania jest w widoku kategorii
  • wybrać kategorię 'Data, godzina, język i opcje regionalne',
  • wybrać 'Dodaj inne języki'.
 2. Jeśli Panel Sterowania jest w układzie klasycznym
  • wybrać 'Opcje regionalne i językowe'.

W otwartym oknie 'Opcje regionalne i językowe' na zakładce 'Języki' proszę kliknąć na 'Szczegóły...'. w nowo otwartym oknie należy dodać nową klawiaturę klikając na 'Dodaj...'. Jako język należy wybrać 'Hiszpański (tradycyjny)', a układ klawiatury zostawić na 'Hiszpański'. Teraz pozostaje zatwierdzić wybrane zmiany klikając na przycisku 'OK'.

Niestety nie istnieje możliwość bezpośredniego przeniesienia baz ze starego SM do SMUX z powodu podstawowej różnicy w konstrukcji treści baz. W starym SM treść bazowała na osobnych komponentach. Mogły być to grafiki, teksty i pliki RTF. Natomiast nowe SuperMemo UX bazuje w całości na XHTMLu i standardzie kodowania UTF-8. Pozwala to na pozbycie się problemów z kodowaniem znaków w obcych językach. Dodatkowo treść w nowym SuperMemo jest budowana w o szablony - odpowiednia rozdzielczość szablonu jest wykorzystywana w zależności od rozdzielczości ekranu użytkownika. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni ekranu i podniesienie atrakcyjności wizualnej kursów. To też jest głównym powodem braku wstecznej kompatybilności programu.